Lamy alpaky

Slide
vlnolamy.cz

O lamách

Lamy nebo alpaky. Fascinující zvíře z Jižní Ameriky.

Lama trekking #

Procházky s Růženkou, Běluškou a Jůlinkou – oživení pro tělo i mysl
Pokud hledáte jedinečný způsob, jak se dostat blíže k přírodě a zároveň si užít radostné chvíle s úžasnými tvory, lama trekking je právě to pravé pro vás. Lama trekking je jedinečným zážitkem, který spojuje procházky v přírodě s nádhernými a přátelskými alpakami. Tato neobvyklá aktivita nabízí mnoho výhod nejen pro vaši fyzickou kondici, ale také pro vaši psychickou pohodu.
Alpaka

Co je to vlastně lama trekking?

Lama trekking je zážitková aktivita, při které se účastníci vydávají na procházku s lamou alpakou v prostředí jihočeské přírody. Tato zvířata jsou nesmírně přátelská a mají uklidňující a pozitivní energii.

Jak probíhá lama trekking u nás? #

Procházky s našimi alpakami probíhají v okolí obce Žabovřesky a jsou nezapomenutelným zážitkem. Tato malebná lokalita u západního okraje Českobudějovické pánve v předhůří Blanského lesa vám nabídne krásné výhledy a klidnou atmosféru. Nedaleký rybník Dehtář je doslova idylickým místem, které navodí pocit pohody a klidu, zejména při západu slunce.

Různé trasy pro všechny

Při lama trekkingu si můžete vybrat různé trasy a délky procházek podle vašich preferencí a schopností. Máme trasy vhodné pro jednotlivce, rodiny i skupiny přátel. Před každou vycházkou dostanete informace o tom, jak zacházet s alpakami, jaká bezpečnostní opatření dodržovat a co očekávat během procházky. Alpaky mají ohlávku a vodítko, které jim připevní zkušený průvodce ještě před tím, než vyjdete na samotnou procházku. Procházka není náročná a zvládne ji i malé dítě s doprovodem. V průběhu procházky se dozvíte o alpakách spoustu zajímavých informací.

Zachyťte okamžiky na fotografiích

Během treku můžete bez obav pořizovat fotografie i videa a zachytit tak skvělé momentky, které si budete moci zachovat jako vzpomínku na tento jedinečný zážitek.
Alpaky jsou inteligentní a citlivá zvířata, která mají pozitivní vliv na lidskou psychiku. Během procházky si můžete povídat s průvodcem o životě lam nebo se jednoduše ponořit do klidu a ticha okolní krajiny. Procházky s alpakami mají také pozitivní vliv na naše fyzické zdraví, ať už jdete rychleji nebo pomaleji. Pohyb na čerstvém vzduchu prospívá vaší fyzické kondici a celkové pohodě.

Lama trekking jako rodinná či přátelská aktivita

Lama trekking je ideální volbou pro rodiny a skupiny přátel, jelikož poskytuje skvělou příležitost pro sdílení zážitků a vytváření nezapomenutelných vzpomínek. Rodiny s dětmi si mohou užít dobrodružství s alpakami a vytvořit trvalé pouto s těmito roztomilými zvířátky.

Možnost delších či opakujících se treků

Pro ty, kteří chtějí strávit s našimi alpakami více času, existují možnosti domluvit si i delší procházky či přijít na opakované treky. To vám umožní prožít ještě intenzivnější a obohacující zážitek, protože se s našimi alpakami seznámíte blíže a budete si jistější při každé další návštěvě.
Takže jestli hledáte zábavný způsob, jak se propojit s přírodou a uvolnit se od každodenního shonu, lama trekking s našimi alpačkami je tím pravým řešením pro vás. Přijďte si užít nezapomenutelné chvíle plné radosti, smíchu a zážitků s těmito roztomilými společníky.

Lamaterapie #

Alpaky a jejich příznivé působení na psychiku dospělých i dětí.
Pod pojmem lamaterapie si můžeme představit využívání lam k podpoře léčby různých nemocí, respektive ke zmírnění jejich projevů.
V dnešním uspěchaném světě, plném stresu a závratného tempa, hledáme stále nové a účinné způsoby, jak uvolnit naši mysl a zklidnit duši. Jednou z inovativních a překvapivě účinných forem terapie je kontakt s alpakami. Tito roztomilí a přátelští tvorové nejenže potěší a rozveselí, ale také mají pozitivní vliv na naši psychiku a celkovou pohodu.
Alpaky jsou domácí zvířata původem z jihoamerických And a jsou známé svým jemným a mírumilovným chováním. Jsou to společenská zvířata, která ráda interagují s lidmi, což je jedním z důvodů, proč se staly úspěšným nástrojem v terapeutických činnostech. Využívají se např. pro léčbu dětí i dospělých postižených autismem, poruchami chování, Downovým syndromem, poruchou soustředění u dětí aj. Specifické vlastnosti lam, jako jsou zdrženlivost, zvědavost, pomalé pohyby měkká a příjemná vlna na dotek, jsou pro zooterapii velmi vhodné.
Na našich procházkách s lamou se můžete potěšit z jejich blízkosti a vyzkoušet si, jaké to je být vodičem tohoto krásného zvířete.

Lama – Alpaka #

Fascinující zvíře z Jižní Ameriky

Původ a využití alpaky

Lama alpaka (Vicugna pacos) pochází z Andských hor v Jižní Americe, především z území Peru, Bolívie a Chile. Byla domestikována před více než 5000 lety, a to především pro svou hodnotnou vlnu, která je známá svou jemností a kvalitou. Velkou zásluhu na rozvoji chovu lam měli Inkové a lamy tvořily základ hospodářství celé říše. Alpaky sloužily původním obyvatelům Peru všemi možnými způsoby. Chovali je nejen pro hřejivou vlnu, ale využívali jejich maso, kůže a kosti, ze kterých si indiáni vyráběli různé nástroje. Využívali i trus, který byl v říši Inků ceněným palivem a sloužily také jako dopravní prostředek, což bylo zvláště užitečné v těžkém, horském terénu.

Strava alpaky

Alpaky jsou býložravci a živí se především trávou, listím, výhonky a dalšími rostlinnými materiály. Jejich zažívání je vysoce efektivní, a proto v důsledku toho spotřebují méně potravy než jiná zvířata podobné velikosti. V našich podmínkách je vhodné doplňovat minerální a vitamínové doplňky ve formě granulí. Tyto doplňkové krmné směsi se podávají především březím a laktujícím samicím.

Alpaka

Chov alpak

Alpaky jsou reprodukčně zralé ve věku okolo dvou let. Březost trvá přibližně jeden rok, po němž se narodí jedno mládě, velmi zřídka dvojčata. Samice jsou velmi oddané matky a pečlivě se starají o svá mláďata.

Vlna alpak

Alpaková vlna je velmi měkká a jemná. Na rozdíl od ovčí vlny neobsahuje lanolín, takže na omak je suchá a nemá nepříjemný zápach. Lamí vlákno je lehčí a teplejší než ovčí vlna a je vhodné pro alergiky. Barva vlny je důležitým faktorem při hodnocení vlny. Setkáváme se s mnoha přírodními odstíny vlny. Od čistě bílé až po černou. Mezi tím jsou však různé odstíny šedé i hnědé. Na trhu se vyskytuje až 22 přírodních barevných odstínů.

Vliv alpak na psychiku dospělých i dětí #

Snížení stresu

Studie ukázaly, že interakce s alpakami může snižovat hladinu stresu a úzkosti u dospělých. Pomazlení a pohlazení těchto přátelských zvířat uvolňuje endorfiny, které podporují pocit štěstí a pohody. Procházka s alpakou v přírodě navíc přináší pocit relaxace a klidu. Tato aktivita může pomoci odpojit se od každodenních starostí a náročných situací, a tím napomáhá zlepšení celkového psychického blaha. Už samotná přítomnost těchto mírumilovných zvířat má uklidňující efekt na naši mysl a umožňuje nám na chvíli zapomenout na veškeré starosti.

Podpora duševní pohody

Interakce s alpakami uvolňuje hormon endorfin, což zlepšuje náladu a celkový pocit štěstí. Pro lidi s depresí, úzkostí nebo dalšími duševními obtížemi může být terapie s alpakami účinnou doplňkovou formou léčby.

Děti a alpaky

Zlepšení sociálních dovedností

Alpaky jsou nesmírně milá a přátelská zvířata, což podporuje komunikaci a sociální interakce. Terapeutické aktivity s alpakami mohou být pro děti i dospělé skvělou příležitostí k rozvíjení sociálních dovedností a týmové spolupráci.

Fyzická aktivita

Procházky s alpakami jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, a to zahrnuje i maminky s kočárky a malými dětmi. Tato aktivita podporuje venkovní pohyb, což je prospěšné pro zdraví a celkovou kondici.

Uklidňující účinek

Díky svému klidnému a vyrovnanému chování mohou alpaky pomoci uklidnit děti i dospělé, kteří prožívají náročné situace nebo se potýkají s úzkostí.
Alpaky podporují sociální interakce, a proto jsou ideální pro ty, kteří cítí osamělost nebo mají potíže s navazováním kontaktů. Jejich pozitivní a uklidňující povaha zlepšuje náladu a může fungovat jako prostředek k otevření se novým lidem a vytvoření nových přátelství.
Alpaky mají prokazatelně blahodárný účinek na děti. Díky svému jemnému a přátelskému vystupování mohou alpaky pomoci dětem snížit nervozitu a strach. Interakce s těmito zvířátky může dětem poskytnout pocit bezpečí a důvěry, což je zvláště důležité pro ty, kteří se potýkají s nějakými obavami.
Procházka s alpakou je také zábavnou a vzrušující aktivitou, která může dětem pomoci zapomenout na starosti a naplno si užít okamžik. Kromě toho, tato zkušenost je nejen edukativní, ale také podněcuje empatii a starostlivost o zvířata.

Použité zdroje:
National Geographic Society. „Alpaca,“ National Geographic. Dostupné z: [https://www.nationalgeographic.com/environment/article/the-high-altitude-hunt-for-a-way-to-save-alpacas]
Alpaca Owners Association, Inc. „About Alpacas,“ Alpaca Owners Association, Inc. Dostupné z: [https://www.alpacainfo.com/]
Alpaca Culture. „History of Alpacas in South America and the West,“ Alpaca Culture. Dostupné z: [https://alpacabydesignshop.com]
Fantová, M., Nohejlová, L. Lamy a jejich chov. Praha: Brázda, 2017. ISBN 978-80-209-0421-8.

Přesunout se na začátek