O nás

Slide
vlnolamy.cz

O nás a jak to začalo?

O nás#

Vítejte na našich webových stránkách věnovaných alpaka trekkingu (procházkám s lamou alpakou), lamaterapii či focení s alpakami ve volné přírodě. Pokud hledáte skvělou rodinnou zábavu nebo chcete zažít nezapomenutelné dobrodružství s přáteli, jste na správném místě. Naše procházky jsou navrženy tak, aby splňovaly potřeby a očekávání rodin s dětmi, ale i jednotlivců všech věkových kategorií. Můžete se těšit na trasy přizpůsobené maminkám s kočárky, které vedou nenáročným terénem nebo si zvolit procházky lesem či po louce pro intenzivnější zážitek s přírodou. Naše úžasné lamy alpaky Růženka, Běluška a Jůlinka se stanou vašimi věrnými společníky během společné procházky. Nebudete jen pasivními diváky, ale stanete se součástí této nevšední zkušenosti.
Můžete si své zážitky zdokumentovat, mazlit se s alpakami a dokonce je i krmit speciálními pamlsky určenými právě pro naše alpaky. Alpaky Růženka, Běluška a Jůlinka jsou nejdříve trochu opatrné, ale přátelské a brzy si získají srdce každého, kdo se s nimi setká. Prožijete okamžiky plné radosti a úžasu a vzpomínky vás budou provázet ještě dlouho po návratu domů. Ať už jste milovníkem přírody, zvířat nebo prostě jen toužíte po nezapomenutelném dobrodružství, naše lama trekkingové procházky jsou přesně to, co hledáte. Těšíme se na vaši účast a věříme, že vám nabídneme nezapomenutelné zážitky plné radosti, smíchu a krásy. Naše lamy jsou osobnostmi plnými lásky a zábavy, a jsme si jisti, že si je zamilujete stejně jako my. Nechte každodenní starosti za sebou, připojte se k nám a zažijte dobrodružství s alpakami, na které budete ještě dlouho vzpomínat! Naše stránky vám poskytnou veškeré informace o možnostech, cenách a rezervacích, abyste mohli naplánovat své nezapomenutelné lama trekkingové dobrodružství. Těšíme se na setkání s vámi a vašimi blízkými na společné výpravě do světa alpak.

Jak to všechno začalo?#

Na podzim roku 2022 jsme se rozhodli, že se pustíme do chovu lamy alpaky. Začali jsme se porozhlížet kolem sebe, číst odbornou literaturu, sledovat různá diskuzní fóra na sociálních sítích, číst rozhovory na internetu apod. V ČR nejsou nutná žádná zvláštní povolení či registrace pro chov lam a tak jsme se soustředili na promyšlení toho, jaká zvířata chceme chovat a za jakým účelem. Také jsme zjišťovali, co všechno tato zvířata (na naše podmínky trochu exotická) potřebují pro zdárný chov. Nakonec jsme se rozhodli, že si pro začátek pořídíme dvě alpačí slečny.
Společně s mým manželem jsme se do toho pustili a v únoru 2023 jsme si přivezli domů Růženku a Bělušku, mladé lamy alpaky. Paní veterinářka je prohlédla, aby zjistila, v jaké jsou zdravotní kondici a odebrala vzorky trusu na případnou přítomnost parazitů. Vše bylo v pořádku, tak jsme mohli začít s adaptací. Alpačky byly zpočátku vystrašené a držely se stále u sebe. Hned ze začátku bylo zřejmé, že si mezi sebou vytvořily jasnou hierarchii. Růženka převzala roli ochránkyně a hlídačky stáda, Běluška byla již od začátku ta submisivnější a bezstarostnější. Trvalo jim asi měsíc, než si byly ochotny ode mne vzít pamlsek z ruky.

V prosinci 2023 přibyla do našeho stáda další holčička. Pojmenovali jsme ji Julie a ještě nedávno se pásla se na alpských kopcích. Růženka si udržuje svoji roli vůdce stáda a cizinka se pomalu rozkoukává. Uvidíme, jak dlouho jí bude trvat adaptace. S nácvikem chůze na vodítku začneme jakmile to bude možné. Nejdříve je však nutné ji v klidu nechat přizpůsobit se novému prostředí. Také musíme pomalu poznávat její povahu a osobnost, abychom mohli vyhovět jejím potřebám.

Květen 2024 – Jůlinka je ještě trochu opatrná, ale své dvě parťačky ze stáda doprovází věrně na všech společných akcích. Již si pomalu bere dobrůtky z ruky, ale stále si drží trochu odstup.

Socializace #

Od začátku jsme věděli, že si tyto úžasné bytosti nechceme nechat jen pro sebe, a tak jakmile se holky trochu rozkoukaly, začali jsme se socializací. Máme dvě border kolie – Besinku a Emu, a tak jsme je s nimi seznamovali hned od začátku. Strachy byly na obou stranách, ale šli jsme na to pomalu a dodržovali bezpečnou vzdálenost.
Hned první týden jsem začala alpačkám nasazovat ohlávku a klidným, tichým hlasem na ně mluvit. Následovala krátká procházka na vodítku s oběma najednou. Procházky jsem zařazovala téměř denně a čas i trasu jsem postupně prodlužovala. Tu a tam jsme potkali auto, kolo, kočárek. Alpaky jsou velmi zvědavé a každý nový podnět pro ně byl překvapením. Lidi, které jsme během našich prvních výprav potkali, jsme nechali přistoupit a seznámit se s našimi alpakami. Zjistila jsem, že alpaky mají rády děti. Asi je to tím, že jim vyhovuje přiměřená velikost dětské postavy a malé ručičky, které se jich s ostychem dotýkají.
Růženka a Běluška se rychle adaptovaly na nové prostředí i na naše zvířata. Protože celý život pracuji ve zdravotně sociální oblasti a pohybuji se na poli psychoterapie, má volba využívat naše alpaky jako lamí terapeuty byla jasná volba.
Podrobné informace k lamaterapii si prosím přečtěte v článku „Alpaky a jejich příznivé působení na psychiku dospělých i dětí.

Přesunout se na začátek